>> PRO SLABOZRAKÉ <<

Světelské listy 2/2001

OBECNÍ INFORMAČNÍ OBČASNÍK : PROSINEC 2001 |číslo 2 ročník 2


Úvodní slovo starosty

Vážení spoluobčané,

Končí rok 2001, první rok třetího tisíciletí, každý z nás si v duchu hodnotí uplynulé měsíce, co se mu podařilo udělat, co mohl udělat a co neudělal.

I v naší obci se nám podařilo udělat řadu dobrých a potřebných věcí, ale také ještě velký kus práce před námi zůstal a v práci budeme pokračovat v roce 2002. Zastupitelstvo obce se snaží udělat vše pro to, aby se nám všem v naší obci líbilo, aby mladí lidé měli zájem ve Světlé zůstávat. I uplynulý rok se pozitivně promítl v počtu trvale žijících obyvatel - 2 občané zemřeli (čest jejich památce), 2 občánci se narodili, 3 občané se z obce odstěhovali, ale 11 občanů se v naší obci přihlásili k trvalému pobytu. K dnešnímu dni má Světlá 198 trvale bydlících obyvatel.

V poslední době se zastupitelstvo obce snaží zajistit pro mladé občany, kteří projeví zájem, stavební místa, aby se obec zvětšovala a snižoval se průměrný věk občanů obce. Bylo osloveno několik majitelů pozemků a čekáme na jejich vyjádření.

Žije mezi námi řada spoluobčanů, kteří mají trvalý pobyt v jiných obcích nebo městech. Již několikrát jsem upozorňoval, že různé dotace jsou rozpočítávány na trvale bydlící občany a tím, že jsou přihlášení k trvalému pobytu jinde, jdou i dotace do jiný obcí a měst. Od 1.ledna 2002 se trvalý pobyt promítne i do poplatku za odvoz odpadu. Problematika odpadů je řešena novým zákonem 185/2001 Sb. o odpadech. Důsledkem změny legislativy v oblasti odpadů je vydání Obecně závazné vyhlášky 2/2001, kterou se stanoví systém nakládání s komunálním a stavebním odpadem a Obecně závazné vyhlášky 3/2001 o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálního odpadu. Obě tyto vyhlášky jsou součástí tohoto zpravodaje a je v zájmu každého občana, aby se s vyhláškami seznámil. Každý trvale bydlící občan i majitel nemovitosti, který nemá v obci trvalý pobyt má určité povinnosti - registrační a oznamovací povinnost, které musí v určitém časovém úseku splnit. Aby se tato povinnost zjednodušila je třeba, aby zástupce domácnosti vyplnil přiloženou tabulku a v termínu ji předal na Obecní úřad Světlá. Poplatek je dle zákona stanoven na všechny trvale bydlící občany + rekreační objekty (zde zákon uvádí 1 fyzickou osobu). A nyní se dostávám k tomu, co jsem uvedl výše. Obyvatelé, kteří mají trvalý pobyt jinde, budou platit tento poplatek do té obce, kde mají trvalý pobyt, přesto, že jim odvoz odpadu zajišťuje naše obec.

Zastupitelstvo při schvalování těchto vyhlášek dne 13.prosince také rozhodlo, že popelnice budou vyváženy pouze těm občanům, kteří mají v obci trvalý pobyt!! K tomuto rozhodnutí nás přivedla skutečnost, že vývoz jedné popelnice přijde obec na 750,-Kč za rok a obec vyžaduje z objektu, kde trvale nikdo nebydlí pouze částku 250,-Kč (1 objekt = 1 fyzická osoba). Věřím, že chalupáři uznají tuto logiku, nebudou se na zastupitelstvo obce zlobit a komunální odpad budou ukládat do kontejneru pod obcí. Jak již bylo uvedeno poplatek budou platit majitelé objektů bez trvalého pobytu v obci (částka 250,-Kč na objekt) tak všichni občané s trvalým pobytem v obci. Tento poplatek se vztahuje i na obyvatele bytovky SBD Radost. Poplatek je možno zaplatit hotově v úředních hodinách v kanceláři OU /každé pondělí od 15,00 do 17,00 hodin/ nebo na účet úřadu - č.ú.: 30026631/0100, variab.symbol 2002/číslo popisné objektu.

Dále upozorňuji majitele autovraků, (v obci je již několik odstavených vozidel), že tento zákon 185/2001 Sb. řeší i povinnosti majitelů těchto vyřazených vozidel. Tyto vozidla jsou odstavena na obecním pozemku, nikdo z majitelů nemá zájem řešit tuto skutečnost s obecním úřadem - nepovolená skládka, zábor obecního pozemku. Tato vozidla ztěžují v této době i odklízení sněhu na místních komunikacích. Při zimní údržbě místních komunikací zavazí i vozidla, která parkují na komunikaci nebo v těsné blízkosti komunikace. Hrozí totiž reálné nebezpečí poškození těchto vozidel mechanizmy odklízejícími z komunikací sníh!!

Děkuji všem spoluobčanům, kteří v průběhu roku 2001 jakýmkoli způsobem přispěli ke zvelebení naší obce, děkuji studentům a učňům, kteří část svých prázdnin obětovali práci pro obec. Všem přeji hodně štěstí, zdraví, životní pohody, úspěchů v práci i v osobním životě v celém roce 2002.

Ing.Jiří Cikánek, starosta obce


Pro volnou chvíli

Řeč kapřích šupin

Štěstí Vám nepřeje? Opatřete si z vánočního kapra tři šupinky, osušte a založte do některé z přihrádek peněženky. Možná si dá štěstí říct….

Ale než šupinky do peněženky uschováte, zkuste se na ně podívat trochu blíže, nejlépe lupou a proti světlu.

Budete-li pozorní, přečtete si v nich celý rybí příběh, neboť podobně jako je vepsán život stromů do letokruhů kmene je život ryby vepsán do šupin. Jak ryba roste, zvětšují se i její šupiny. Přirůstají v kruzích, které jsou dobře vidět. Jen s tím rozdílem, že u stromů každý kruh znamená jeden rok, ale rybě během roku přiroste kruhů několik. Výrazně tmavší věneček kruhů se tvoří v období zimy, kdy ryby téměř vůbec nepřijímají potravu. Světlé kruhy přirůstají v létě, kdy má ryba potravy dostatek a rychleji roste. Podle počtu tmavých pruhů na šupině dobře rozeznáme kolik zim ryba prožila. Platí to ovšem jen pro opravdu výrazné tmavé pruhy. Ty méně prokreslené jsou znamením toho, že ryba prodělala nemoc, či měla méně potravy v důsledku většího ochlazení apod.

Ze všech ryb u nás kapr roste nejrychleji. Za pouhé tři roky to dotáhne na dvě kila i více. To ovšem záleží na výživnosti vody, ve které žije. Kapr je nejstarší chovnou rybou v českých rybnících. Proto také o vánočním čase patří k žádané pochoutce.

Řeč kapřích šupin

Pikantní tyčinky

1 hrnek hladké mouky, 1 lžička kypřícího prášku, 1 lžičky soli, 1 lžičky papriky, 1 lžičky pepře, 1 a 1 hrnku nastrouhaného čedaru, 1 vejce, 1 hrnku piva, trochu piva na potření těsta, hrubá sůl na posypání

Příprava: 25 min, doba pečení 20 min, počet kusů asi 60 V míse promícháme mouku s práškem do pečiva, sůl, papriku, pepř a sýr. V jiné misce rozšleháme vejce s pivem a nalijeme k suché směsi, vypracujeme vláčné těsto. Na pomoučeném válu těsto prohněteme, pak je na tenko vyválíme a nakrájíme na proužky, 5 cm dlouhé a 1 cm široké. Rozložíme na plech a povrch potřeme pivem, posypeme hrubou solí. Pečeme 15-20 min při 180 stupních dozlatova.

Kmínové pletýnky

2 vejce, 2/3 hrnku cukru, 2 a 1 lžičky kypřícího prášku, 1 hrnku oleje, 3 hrnky celozrnné mouky, bílek na potření těsta, kmín, tvrdý nastrouhaný sýr na posypání

Příprava: 30 min, doba pečení 15 min, počet kusů asi 50 Vejce ušleháme do pěny, postupně přidáváme cukr a 3 min šleháme, přiléváme olej, šleháme 1 min a za stálého šlehání postupně přidáváme prosátou mouku s práškem do pečiva. Šleháme až se vše spojí. Z jedné lžíce těsta vyválíme tenký váleček asi 10 cm dlouhý, v polovině přehneme a spleteme. Pletýnky potřeme rozšlehaným bílkem a hustě posypeme kmínem a nastrouhaným sýrem. Pečeme 15 min při teplotě 180 stupňů.

Meruňkové placičky s kokosem

60 g másla, 1 hrnek pískového cukru, 3 vejce, 1 lžíce kůry z pomeranče, 1 lžíce pomerančové šťávy, 1 hrnku nadrobno nakrájených sušených meruněk, 2 hrnky ovesných vloček, 1 hrnku hladké mouky, 1 lžičky kypřícího prášku, 1 hrnek strouhaného kokosu

Příprava: 20 min, pečení 15 min, počet kusů asi 50 Máslo s cukrem utřeme a postupně přidáváme vejce, pomerančovou kůru a šťávu a ušleháme do pěny. Přimícháme meruňky, ovesné vločky, mouku s práškem a kokos. Mícháme, až se vše spojí. Tvoříme placičky a klademe na vytřený plech. Pečeme při 180 stupních do světle žluta.

Dobrou chuť přejí SL


SLOVO REDAKCE

Do roku 2002 Vám přejeme hodně štěstí, zdraví a lásky. Ať Vás každý den provází dobrá nálada, pohoda a smích !!!


SMÍCH, Nejlepší lék

Starý medvěd poučuje syna: "Tam, kde se

pořežeš o prázdnou plechovku, začíná civilizace."

"Jsem šťastný, že jsem našel vaši dceru,"

lichotí novomanžel tchánovi.

"To věřím," tchán na to.

"Vždyť jste taky dostal sto tisíc nálezného!"

Přijde muž do baru a ptá se barmana: "Prosím vás,

utratil jsem tady včera večer 5000 korun za ženy a alkohol ?"

"Ano"

"Tak to se mi ulevilo ! Už jsem myslel, že jsem je ztratil."

Americký turista se prochází po Paříži s francouzským průvodcem.

S ničím není spokojen: "Na člověka zvyklého Americe to tady

všechno působí stísňujícím dojmem. Například tahle budova

by u nás byla desetkrát větší." "To věřím," odpoví průvodce

"To je totiž blázinec !"Datum vložení: 1. 12. 2001 | Umístění: Světelské listy |

Nahoru | Hlavní stránka | Mapa webu | Přístupnost webu | Verze pro slabozraké

* Pokud máte dojem, že některé z fotografií na tomto webu porušují ochranu osobnosti podle §11 Občanského zákoníku, napiště nám a my uděláme vše pro to, aby byl problém odstraněn.

2006 - 2015 ©Mates!ng.cz |A|M1|M2|M3|