>> PRO SLABOZRAKÉ <<

Světelské listy 1/2002

OBECNÍ INFORMAČNÍ OBČASNÍK : SRPEN 2002 |číslo 1 ročník 3


Zápis ze zasedání obecního zastupitelstva dne 13.6.2002

Zápis ze zasedání obecního zastupitelstva dne 31.7.2002


Volby do zastupitelstva obce

Vážení spoluobčané,

Pomalu končí volební období stávajícího zastupitelstva obce a před námi jsou volby nových zastupitelů, kteří budou zpravovat naši obec po další 4 roky. Aby tyto volby mohly proběhnout v řádném termínu tj. 1.a2.listopadu 2002 je třeba splnit řadu úkolů:

- stávající zastupitelstvo musí na svém zasedání stanovit počet členů budoucího zastupitelstva (nejpozději 8.srpna 2002)

- volební strany podají kandidátní listiny registračnímu úřadu nejpozději 27.8.2002

- starosta stanoví minimální počet členů okrskové volební komise (do 2.9.2002)

- starosta jmenuje zapisovatele okrskové volební komise (21.9.2002)

- volební strany delegují zástupce volebních stran do okrskové volební komise (do 2.10.2002)

- starosta jmenuje členy okrskové volební komise (pokud nedelegují vol.strany) (do 2.10.2002)

- první zasedání okrskové volební komise (do 11.10.2002)

- starosta zveřejní oznámení o době a místu konání voleb (do 17.10.2002)

- starosta vyhradí plochy pro vylepení volebních plakátů (do 22.10.2002)

- starosta zajistí dodání hlasovacích lístků voličům (do 29.10.2002)

- obecní úřad zajistí uzavření stálých seznamů voličů (do 30.10.2002)

Vidíte, že pro zdárné zajištění voleb je třeba zajistit řadu úkolů. Většinu úkolů zajišťují konkrétní lidé (zastupitelstvo nebo sám starosta), ale jeden úkol a ten je nejdůležitější, leží na nás všech obyvatelích obce Světlé. A tím je vybrání vhodných kandidátů, kteří budou ochotni se voleb zúčastnit a v případě zvolení pracovat po čtyři roky v obecním zastupitelstvu.

Veškeré podrobnosti k volbám určuje zákon č.491/2001 Sb. O volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů. Kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva mohou podávat tyto volební strany:

a/ registrované politické strany a politická hnutí, jejichž činnost není pozastavena

- v obci nejsou registrované žádné organizace politických stran a nepředpokládám, že bude podána kandidátní listina pod hlavičkou politické strany, i když je to možné.

b/ koalice registrovaných politických stran a politických hnutí, jejichž činnost není pozastavena

- platí stejná připomínka jako v bodě a/.

c/ sdružení politických stran a politických hnutí a nezávislých kandidátů

- opět platí stejná připomínka jako v bodě a/.

d/ nezávislí kandidáti - je třeba splnit podmínku, že ke kandidátní listině nezávislého kandidáta je třeba přiložit petiční listinu s podpisem 10 voličů.

e/ sdružení nezávislých kandidátů - je třeba přiložit petice s podpisem 14 voličů.

Volební strana může na kandidátní listině uvést nejvýše tolik kandidátů, kolik činí počet členů volených do příslušného zastupitelstva obce (bude zveřejněno nejpozději 8.8.2002). V obcích, kde se volí 7 a méně členů zastupitelstva obce, může volební strana na své kandidátní listině uvést nejvýše tolik kandidátů, kolik činí počet členů volených do příslušného zastupitelstva zvýšený o jednu třetinu a zaokrouhlený na celé číslo dolů.

Každý kandidát musí ke kandidátní listině přiložit vlastnoručně podepsané prohlášení (viz vzor).

Předpokládám, že v naší obci se voleb zúčastní nezávislí kandidáti případně sdružení nezávislých kandidátů. Dávám přednost nezávislým kandidátům, protože u sdružení nezávislých kandidátů vstupují do hry i preferenční hlasy a dále je důležité i místo, na kterém je kandidát zapsán na kandidátní listině.

Apeluji na Vás všechny - hledejte a přesvědčujte vhodné kandidáty, kteří mají Vaši důvěru, o kterých jste přesvědčeni, že budou dobrými zastupiteli, že pro obec budou rádi a ochotně pracovat. Hledat kandidáty a své nástupce nemají v povinnostech ani stávající zastupitelé, ani stávající starosta. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že pokud nezajistíme v obci volby do zastupitelstva obce obec sice nezanikne, ale státní správa i samospráva přejde na pověřenou obec. Toto řešení by obci i obyvatelům rozhodně neprospělo.

Ještě jednou Vás vyzývám nebojte se kandidovat do voleb, čím více bude kandidátů, tím větší bude možnost volby pro voliče a tím bude i zastupitelstvo kvalitnější. Děkuji všem, kteří se voleb zúčastní jako kandidáti i jako voliči.

Obecní úřad i já sám jsem připraven pomoct se sestavováním kandidátních listin, sepsáním petice i v další administrativní práci.

Ing.JiříCikánek, starosta obce


Různé

Až budete zase uklízet ...

Vyhazovat staré, již nepotřebné věci je normální. Udělají místo věcem novým, a ty pak budou za pár generací vyhazovat zase naši potomci. Ale s každou takovou čistkou přece jen odchází i něco podstatného – každý cítí, že i ty nejobyčejnější věci jsou svědectvím o tom, jak se zde kdysi žilo.

Chtěl bych, aby se i zdánlivě bezvýznamné pozůstatky po životě před řadou desetiletí zachovaly pro všechny – aby se opravily (pokud to půjde) a vystavily. Mohou to být věci denní potřeby, nástroje typické pro vesnici, staré (a často už hodně poničené) zemědělské stroje, někdy třeba jen zažloutlé snímky naší obce. Vždyť je to úžasné znovu objevovat už dávno zapomenuté věci!

Mám proto prosbu ke všem spoluobčanům, kteří třeba hned zítra nebo až za pár roků budou vyklízet stodolu, půdu nebo jen nějakou starou skříň, zkrátka kteří se budou “zbavovat starých krámů”: nevyhazujte vše bezmyšlenkovitě do kontejneru, nepalte “staré dřevo” a “starý papír”. Rád bych si toto “nepotřebné harampádí” prohlédl, převzal, pokusil se je restaurovat, a pak samozřejmě je ukázal i jiným. Vás to bude stát jen trošku námahy navíc, ale pak budeme mít všichni dobrý pocit, že s minulostí nás vážou víc než jen vzpomínky.

Jiří Pokorný, Světlá 44


Pro volnou chvíli

Recepty

Párky smažené v těstíčku

4 párky,olej na smažení,na těstíčko 1 vejce,4 lžíce mléka, 3lžíce hladké mouky,1 lžíce oleje a sůl.

Z uvedených surovin připravíme těstíčko,namočíme v něm párky a hned je vkládáme do rozpáleného oleje.Pokud máme loupací párky,nesmíme zapomenout je před obalením v těstíčku sloupnout. Párky v těstíčku osmažíme po obou stranách dorůžova a podáváme s bramborovou kaší a zeleninovým salátem.

Palačinky se sýrem a rajčaty

250g polohrubé mouky,1/2 l mléka,2 vejce,250g strouhaného sýra, 6 rajčat,pepř,sůl olej na smažení.

Z mléka,mouky, vajec a soli připravíme palačinkové těsto a necháme jej chvíli stát.Rajčata nakrájíme na tenké plátky. Z těsta usmažíme v rozpáleném oleji palačinky,které skládáme na teplé místo. Když jsou všechny usmaženy, poklademe jej plátky rajčat a posypeme strouhaným sýrem.Palačinky stočíme,urovnáme do pekáčku a prohřejeme v troubě.Podáváme teplé se zeleninovým salátem.

Rýže s květákem,hráškem a šunkou

100g rýže,sůl ½ květáku,3lžíce zeleného hrášku,100g šunky,1/2 sklenice mléka,1 žloutek,kousek másla a 1 lžíce strouhaného sýra

Rýži osmahneme na másle ,osolíme a podlijeme šálkem horké vody. Dusíme doměkka.Pak přidáme uvařený na růžičky rozebraný květák,zelený hráček a na kostky nakrájenou šunku. Rýži vložíme do vymazané pánve a zapečeme.Před dopečením zalijeme rýži mlékem s rozmíchaným žloutkem a na povrchu hustě posypeme nastrouhaným sýrem.Dopečeme a podáváme se salátem.

DOBROU CHUŤ SL

Vtipy

Vládní činitel přišel na návštěvu do vojenské

Nemocnice.Zastavil se u jednoho zraněného vojáka

A účastně se ho ptá:

„Jak jste se zranil ?“

„šrapnelem….“

„Vybuchl a zasáhl vás?“

„Ne.V noci se připlížil a uštknul mě!“

„Pane doktore,musíte mi pomoct !“ naříká chlapík.

„A co vás trápí?“

„Trpím samomluvou.“

„To není tak strašné.“

„To byste se divil,pane doktore.Kdo má stále poslouchat ty blbé řeči!“Datum vložení: 1. 8. 2002 | Umístění: Světelské listy |

Nahoru | Hlavní stránka | Mapa webu | Přístupnost webu | Verze pro slabozraké

* Pokud máte dojem, že některé z fotografií na tomto webu porušují ochranu osobnosti podle §11 Občanského zákoníku, napiště nám a my uděláme vše pro to, aby byl problém odstraněn.

2006 - 2015 ©Mates!ng.cz |A|M1|M2|M3|