>> PRO SLABOZRAKÉ <<

Blokáda silnice I/43 v Lipůvce 10. 10. 2008

V pátek 10.října 2008 jsem se zúčastnil, jako představitel obce, která je členem Svazku měst a obcí pro výstavbu R43, blokády státní silnice I/43 v Lipůvce. Obdobná blokáda se konala i v Kuřimi a obě zorganizoval Svazek měst a obcí pro výstavbu R43, který sdružuje mnoho obcí a měst z Blanenska, Boskovicka a Pardubického kraje, jež mají velký zájem o vybudování rychlostní komunikace R43 v trase kdysi budované „Hitlerově dálnice“.

Obce ležící přímo na trase stávající silnice Brno-Svitavy vyřeší vybudováním R43 neúnosný stav v životě jejich obyvatel – v době dopravních špiček není možné tuto silnici přejít, provoz ohrožuje nejen děti a důchodce, ale prakticky všechny obyvatele.

Neúnosný stav je i pro řidiče vozidel jedoucí po stávající silnici, každodenní havárie nejen omezují provoz vozidel a představují milionové škody na vozidlech, ale především jsou to desítky zmařených životů v důsledku dopravních nehod od Brna po Svitavy.

Obce na trase Boskovice-Moravská Třebová vidí v dostavbě „autostrády“ zlepšení spojení s Brnem, s tím související příchod investorů do této oblasti a tím i zlepšení situace v nezaměstnanosti.

Páteční blokáda nebyla chaotická, akce byla předem nahlášena, na dopravu dohlížela policie ČR, silnice byla přecházejícími blokována v několika cca 4-5 minutových blocích s přestávkami, kdy část vozidel mohla Lipůvkou projet. Pouštěny byly vozidla hasičů a sanitky. Během blokády byly řidičům předávány letáky, které objasňovaly smysl této akce. Sám mohu potvrdit, že před blokádou , tj. v době od 14,45 do 15,00 hodin projížděl Lipůvkou od Brna téměř nepřetržitý proud vozidel, z druhé strany byla situace o něco lepší. V žádném případě se v domech podél této komunikace nedá žít normálním životem – hluk, prašnost, výfukové zplodiny jsou zde každodenním jevem. Po zahájení blokování přechodu u restaurace Formanka se téměř okamžitě tvořily kilometrové kolony vozidel v obou směrech.

Blokádou nejvíce utrpěli řidiči projíždějících vozidel, kteří sami nic nevyřeší, ale snad se odpovědné organizace a odpovědní pracovníci začnou touto neúnosnou situací zabývat.

Situaci z Lipůvky v době od 14,45 do 15,30 hodin si můžete prohlédnout na několika fotografiích, blokády se zúčastnili nejen občané Lipůvky a Lažan, představitelé řady měst a obcí v čele se starostou Boskovic p.Dohnálkem, ale i například poslanec Parlamentu ČR pan Severa. Blokádu silnice v Lipůvce dokumentovali pracovníci sdělovacích médií a jistě se mnozí z Vás seznámili s touto akcí prostřednictvím tisku, rozhlasu nebo některé ze stanic televize.

 

blokáda silnice I/43 1

 

blokáda silnice I/43 2

 

Fotogalerie:


Autor: Ing. Jiří Cikánek |
Datum vložení: 10. 10. 2008 | Umístění: Dění v obci |

Nahoru | Hlavní stránka | Mapa webu | Přístupnost webu | Verze pro slabozraké

* Pokud máte dojem, že některé z fotografií na tomto webu porušují ochranu osobnosti podle §11 Občanského zákoníku, napiště nám a my uděláme vše pro to, aby byl problém odstraněn.

2006 - 2015 ©Mates!ng.cz |A|M1|M2|M3|