Včelaři z Malé Hané aneb úvaha: Člověk – příroda – včely

Je jaro. Probouzející se příroda nás vybízí k aktivitám vítaným i netrpělivě očekávaným po dlouhé zimě. Zahrada, louka, pole i les …. Vše čeká na ruce a rozum člověka-hospodáře. V malém hrábě, rýč, motyka – ve velkém traktor…

       Nám všem i včelařům oči táhnou první sněženky, krokusy, kvetoucí ovocné stromoví, lísky, jívy v zahrádkách, na mezích, v lese. První včely přinášející do úlů rousky pylu a nektar zakládají novou generaci včel. Jsou vzorem píle, pracují nejen pro svoje rodiny, ale i pro nás, zahrádkáře, sadaře, hospodáře, zemědělce.

       Dostatek pylu je právě na jaře nesmírně důležitý, jak pro rozvoj, tak pro zdravotní stav včelstva. Většina rostlin, které poskytují pyl, je zároveň i dobrým zdrojem nektaru. Současný stav naší přírody a krajiny je co do množství a pestrosti v žalostném stavu. Víme, že se tak děje kvůli intenzivní zemědělské velkovýrobě s obrovskými lány monokultur a brčálově zeleným plochám bez kvetoucích rostlin, ale také kvůli devastaci lesních porostů, chybějícím remízkům a nedostatku neobdělaných, přirozeně kvetoucích ploch.

      Pokud se nám v této nelehké situaci podaří pro včely významné rostliny vysít, půjde vždy o cenné obohacení pro přírodu i náš obor. V systému, kde má každý kousek půdy svého majitele, vyznívají snahy včelařů obohatit krajinu o cokoliv pro včely přínosného zpravidla docela naprázdno.

       Zde může pomoci téměř každý z nás. Proto vznikly i tyto řádky jako prosba a výzva k pomoci v zajištění pestrosti krajiny a tím bohatosti zdrojů pro vše živé. Že se tak neděje, můžeme vidět všude kolem nás. Příroda není chráněna, ale devastována s dopady na vše živé. Zanedlouho to začne – sobotní ráno prolínané zvukem sekaček a křovinořezů. Trávník přece musí být maximálně 4 centimetry a tráva se stává nepříjemným odpadem. Občas přichází rozhodování- vysekat, vyřezat, vykácet, odstranit – to asi přírodu netvoříme.

       Chce to selský rozum! Nabízí se však otázka: Kde ho však vzít, když sedláci spí svůj věčný sen…

       Značné úsilí nás, včelařů, spočívá během roku právě v pomoci včelkám udržet jejich životaschopnost. Chovat, množit, ošetřovat, léčit , krmit -prostě starat se o svá včelařská hospodářství se zodpovědností plynoucí ze zákona.

       Za vaši spolupráci, ekologické myšlení i chování/ tj, vstřícné a přátelské k přírodě/ a životnímu prostředí,  děkuji včelaři i všichni drobní živočichové včetně našich včelek.

       Ty vám za snahu a pochopení připraví sladkou odměnu, Někdy začátkem června první letošní med.  Krásný přírodní produkt, plný zdraví, energie a lásky. Lásky k přírodě. Med přímo od včeliček/ vašeho včelaře/ je bez diskuzí skutečně ten nejlepší. Není směsí  ze zemí EU i mimo ni, ale z chovů a včelínů na Malé Hané.

Zpracoval : Josef Vala, předseda ZO ČSV Knínice

Sdílet příspěvek

Přihlášení

Skip to content