Včelařské ohlédnutí, ale i výhled na jaro 2022

Advent, vánoce, nový rok….. a ? Jaro ! Na Tři krále o krok dále, na Hromnice o hodinu více…Toto nelze zastavit.

                       Co máme za sebou-krmení včeliček, péči o jejich zdravotní stav, boj s nemocemi a škůdci. V prostoru Malé Hané nemáme mor včelího plodu a boj s varoázou se stal součástí včelařské praxe. Zimní vyšetření měli potvrdí výsledky péče chovatelů o včelí rodiny. To bude půl února. Zkusíme napravit jarním přeléčením to,  co se nepodařilo v podzimní etapě péče o včely.

                      V okolí úlů začnou  vykukovat sněženky, bledulky a čemeřice.. Přichází svátek včelařů-první jarní prolet včel, kdy sluníčko vytáhne včelky k prvnímu jarnímu proletu a ukáže sílu života. Krása ! Ten bzukot jsou včelařovy varhany .Zlatý pyl je potravou pro nové generace včel, jejich lékem i chlebem.

                      Za sebou máme výroční schůze i XI sjezd ČSV s volbou vedení svazu na dalších 5 roků. Ve vyšších patrech „včelaření“ probíhají třenice a souboje    o nic jiného a jednoduššího jak o peníze, o ovládnutí trhů, získání dotací, podpor, grantů. I tisícovka / a nás je 50 000 tisíc/drobných, zájmových chovatelů co rozdáme  svůj med v rodině, prodáme pár kilo ze dvora , se stává v součtu objemu produktů soupeřem na trhu, je překážkou, je tedy nechtěný. V našem svazu je historie, síla, tradice. České organizované včelařství má 150 roků.                                         

                      Nechme to stranou-pojďme k práci drobného  včelaře s krásným výhledem do budoucnosti-k jaru. Vynechme výnosy medu, komerční chovy, chovy matek a prodeje oddělků, úlů, pomůcek. Poodhalme tajemno-podstatu: Práce u včel nabízí obrovský duševní prostor: lásku, klid mír uvolnění. Odklonem od davů, hluku dopravy, strojů, zmatku a  psychických zátěží z uspěchaného života, epidemií. Na své včelnici, u svých včel nachází včelař lék na horečku, která zmítá celým světem,  zde splývá s přírodou, nahlíží do jejího nitra, objevuje její sílu a moudrost.

                    Výsledky práce tisíců včeliček a včelaře přicházejí ve formě lahodného produktu na váš stůl. Krásná, zdravá přírodní potravina nepotřebuje reklamu. Med z Malé Hané je naše potravina i lék. Najděte si svého včelaře.

                   Včelí rodiny přechází k jaru, tak jako my. Těšíme se.

                                                                             Josef Vala, předseda ČSV ZO Knínice

Další informace zde: https://valavcelar.webnode.cz/

Sdílet příspěvek

Přihlášení

Skip to content