Pomoc Ukrajině – informace

24. února v ranních hodinách zahájily ruské jednotky invazi na území Ukrajiny. Stalo se tak po nočním projevu prezidenta Vladimira Putina, ve kterém uvedl, že Moskva nemůže tolerovat hrozby přicházející z Ukrajiny a cílem operace bude ochrana lidských životů. Finanční i materiální pomoc nabízí Ukrajině řada zemí, k podpoře se hlásí i české firmy. Do pomoci Ukrajině se mohou zapojit i jednotlivci prostřednictvím finančních sbírek i materiální pomocí

Kam můžete posílat peníze?

Sbírka paměti národa – podporuje organizaci Come Back Alive pomáhající ukrajinským vojákům ve válce na Donbasu. Ta poskytuje hlavně technickou, školicí a zdravotní podporu.

Člověk v tísni – sbírka SOS Ukrajině byla založena v roce 2014, peníze poputují na humanitární pomoc obětem konfliktu. 

Arcidiecézní charita Praha – sbírka na pomoc Ukrajincům, kteří se v souvislosti s válečným konfliktem nacházejí na území pražské arcidiecéze v kritické situaci.

Velvyslanectví Ukrajiny v České republice – zastupitelský úřad Ukrajiny v České republice vyhlásil sbírku na nákup vojenského materiálu pro armádu a domobranu.

Charita České republiky – veřejná sbírka směruje pomoc primárně obyvatelům zasažených oblastí.

Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90.

SOS ADRA: Pomoc Ukrajině – finanční dary budou použity na přímou pomoc lidem zasaženým konfliktem, a to zejména na zajištění základních potřeb vysídlených a evakuovaných obyvatel.

Přímo na místě pomáhají obyvatelům v zasažených oblastech i uprchlíkům na hranicích s Polskem i Slovenskem pracovníci Armády spásy nebo organizace Care. Ty je možno podpořit přes jejich stránky finančním příspěvkem.

Ukrajinu je možné podpořit také kryptoměnami. O podpoře kryptoměnami je možné si přečíst na stránkách Stojíme za Ukrajinoukterá sdružuje aktivitu většiny organizací a informuje o celé řadě dalších možností pomoci.

Sběrná místa materiální pomoci

Český červený kříž – ve střediscích všech oblastních spolků shromažďuje oblečení, deky a další textilní dary.

Armáda spásy – obdobně pobočky Armády spásy a jejich sběrné kontejnery shromažďují oblečení.

Sbírka ukrajinského velvyslanectví – o aktuálně potřebných věcech je možné se informovat na facebookových stránkách velvyslanectví. Shromažďuje širokou škálu materiální pomoci.

Přehledné informace o dalších způsobech pomoci je možné najít na stránkách Pomáhej Ukrajině. Neziskové organizace pomáhající migrantrům v České republice se spojily a toto je centrální místo, kde můžete nabídnout pomoc.

https://www.mpsv.cz/pomoc-ukrajine

Sdílet příspěvek

Přihlášení

Skip to content